← Back
2025 National One Eighth chemistry Topic 20 Free

Solutions, concentration and dilution

Mass of solute required to prepare a solution of a given volume and molarity · Sub-topic 1

ONE-EIGHTH STAGE 2025

Opoku Ware School: 67 points

Amenfiman SHS: 36 points

Fijai SHS: 30 points


QUESTION

Calculate the mass of Fe(NO₃)₃ in 1.10 dm³ of a 0.420 mol/dm³ solution.

(Fe = 56.0)

ANSWER: 112 g

SOLUTION:

$\text{Moles} = 1.10\times0.420$

$\text{Moles} = 11\times10^{-1} \times 42\times10^{-2}$

$\text{Moles} = 11 \times 42 \times10^{-3}$

$\text{Moles} = 0.462\ \text{mol}$

Molar mass of

$Fe(NO_3)_3 = 56.0+3(14.0+3\times16.0)$

$Fe(NO_3)_3 = 242\ \text{g/mol}$

$\text{Mass} = 0.462\times242$

$\text{Mass} \approx 112\ \text{g}$


---


PRACTICE QUESTIONS

1. QUESTION: Calculate the mass of sodium chloride in 2.00 dm³ of a 0.100 mol/dm³ solution. (Na = 23.0, Cl = 35.5)

ANSWER: 11.7 g or $1.17\times10^{1}$ g

SOLUTION:

$n = 0.100\times2.00$

$n = 10^{-1} \times 2$

$n = 0.200\text{ mol}$

$M(NaCl) = 58.5\text{ g/mol}$

$m = 0.200\times58.5$

$m = 2\times10^{-1} \times 585\times10^{-1}$

$m = 2 \times 585 \times10^{-2}$

$m = 11.7\text{ g}$


2. QUESTION: Calculate the mass of potassium chloride in 0.400 dm³ of a 0.250 mol/dm³ solution. (K = 39.0, Cl = 35.5)

ANSWER: 7.45 g

SOLUTION:

$n = 0.250\times0.400$

$n = 25\times10^{-2} \times 4\times10^{-1}$

$n = 25 \times 4 \times10^{-3}$

$n = 0.100\text{ mol}$

$M(KCl) = 74.5\text{ g/mol}$

$m = 0.100\times74.5$

$m = 10^{-1} \times 745\times10^{-1}$

$m = 745 \times10^{-2}$

$m = 7.45\text{ g}$


3. QUESTION: Calculate the mass of calcium chloride in 1.50 dm³ of a 0.200 mol/dm³ solution. (Ca = 40.0, Cl = 35.5)

ANSWER: 33.3 g or $3.33\times10^{1}$ g

SOLUTION:

$n = 0.200\times1.50$

$n = 2\times10^{-1} \times 15\times10^{-1}$

$n = 2 \times 15 \times10^{-2}$

$n = 0.300\text{ mol}$

$M(CaCl_2) = 111\text{ g/mol}$

$m = 0.300\times111$

$m = 3\times10^{-1} \times 111$

$m = 33.3\text{ g}$


4. QUESTION: Calculate the mass of sodium hydroxide in 0.500 dm³ of a 0.400 mol/dm³ solution. (Na = 23.0, O = 16.0, H = 1.00)

ANSWER: 8.00 g

SOLUTION:

$n = 0.400\times0.500$

$n = 4\times10^{-1} \times 5\times10^{-1}$

$n = 4 \times 5 \times10^{-2}$

$n = 0.200\text{ mol}$

$M(NaOH) = 40\text{ g/mol}$

$m = 0.200\times40$

$m = 2\times10^{-1} \times 40$

$m = 8.00\text{ g}$


5. QUESTION: Calculate the mass of potassium nitrate in 2.00 dm³ of a 0.0500 mol/dm³ solution. (K = 39.0, N = 14.0, O = 16.0)

ANSWER: 10.1 g or $1.01\times10^{1}$ g

SOLUTION:

$n = 0.0500\times2.00$

$n = 5\times10^{-2} \times 2$

$n = 0.100\text{ mol}$

$M(KNO_3) = 101\text{ g/mol}$

$m = 0.100\times101$

$m = 10^{-1} \times 101$

$m = 10.1\text{ g}$


6. QUESTION: Calculate the mass of magnesium sulfate in 0.250 dm³ of a 0.400 mol/dm³ solution. (Mg = 24.0, S = 32.0, O = 16.0)

ANSWER: 12.0 g or $1.20\times10^{1}$ g

SOLUTION:

$n = 0.400\times0.250$

$n = 4\times10^{-1} \times 25\times10^{-2}$

$n = 4 \times 25 \times10^{-3}$

$n = 0.100\text{ mol}$

$M(MgSO_4) = 120\text{ g/mol}$

$m = 0.100\times120$

$m = 10^{-1} \times 120$

$m = 12.0\text{ g}$